Są miejscami, w których możemy w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat świata przyrody oraz rozwijać swe zainteresowania. Tu nauka oraz przyjemność łączą się ze sobą, a poszerzanie wiedzy staje się ciekawym doświadczeniem. Muzea oraz zbiory o charakterze przyrodniczym to intrygujące kolekcje, które bardzo często traktowane są jako wprowadzenie do niejednej wycieczki po obszarze niezwykle atrakcyjnym pod względem przyrodniczym. Gdzie można znaleźć najciekawsze atrakcje tego typu? Jakie muzea mogą się okazać wyjątkowo atrakcyjny celem wycieczki dla każdego miłośnika przyrody?

Wspaniale prezentują się te muzea, które związane są z działalnością parków narodowych. Ciekawą placówką może się pochwalić m. in. Białowieża, na terenie której znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. W Zawoi można z kolei zwiedzić ciekawe Muzeum Przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego, a w Puszczykowie – Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ciekawymi zbiorami może się pochwalić Rogów, znany z tak ważnej atrakcji, jaką jest Muzeum Lasu i Drewna. Zakopane może się pochwalić ciekawym Muzeum Tatrzańskim, z kolei we Wrocławiu czeka na gości wspaniała ekspozycja Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Kraków może się pochwalić Muzeum Przyrodniczym PAN oraz Muzeum Zoologicznym UJ, z kolei Gdynia przyciąga Muzeum Oceanograficznym i Akwarium Morskim.

Każda z tych placówek ma ogromną wartość naukową, każda z nich jest niezwykłą atrakcją. Jeśli w czasie wycieczki po polskich miastach lub parkach narodowych będziemy mieli szansę zwiedzić jedną z wystaw tego typu, koniecznie powinniśmy z takiej szansy skorzystać.