Podróż do miasta Murter zapamiętam na długo. Ten malowniczy zakątek położony w środkowej Dalmacji skradł moje serce. Na pewno wybiorę się tam jeszcze w trakcie tegorocznych wakacji! To przepiękne miasto znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Otoczone krystalicznie czystym morzem, drzewkami oliwnymi i piaszczystymi plażami kusi turystów z całego globu.

Murter obfituje w liczne przystanie pełne jachtów i łodzi rybackich. Z własnego doświadczenia mogę polecić śmiało zakup czarteru na rejs! Morze Adriatyckie (zwłaszcza obszar Zatoki Slanica) jest wyjątkowo piękne, dlatego warto skusić się na taką podróż. Ruiny starorzymskiego osiedla Colentrum na przepięknym wzgórzu Gradina, widziane przy wschodzie słońca, to najbardziej romantyczny widok, który utkwił na długo w mojej pamięci. Plaża przy Zatoce Slanica jest słusznie uważana za najpiękniejszą w tym rejonie. Śmiało mogę polecić to miejsce na kąpiel morską i słoneczną, a także upojny wieczór z ukochaną osobą. W cieniu oliwnych drzewek odprężymy się i zrelaksujemy, jak nigdy w życiu.

Z całego serca polecam każdemu zakup oliwy murterskiej. Jest to lokalny wyrób znany na całym świecie z wyjątkowego smaku. Jako ciekawostkę, mogę przytoczyć fakt, że już ponad sto lat temu doceniono jej walory na międzynarodowej wystawie oleju we francuskim mieście Eix – zdobyła tam złoty medal!

Oczywiście przy okazji wyprawy do Murteru zwiedziłem wiele kornackich wysp. To prawdziwe perły adriatyckiego krajobrazu, które koniecznie należy zobaczyć!

 

Ten artykuł po angielsku:

We visited Murter on the second day of our cruise in Croatia (Croatian) with the best guidance from well experienced cruise guides. This beautiful island has more than a few attractive places to visit and explore.  We enjoyed our outdoor games in Podvrske beach, Cigrada beach, Kosirina beach and other beaches around this island.

Last Minute, We visited two notational parks in this island namely Kornati and Krka. We took part in fishing and diving al through our daytime in this island.  We were pleased with the best in class nightlife in this island. This was because a wide range of beach bars and coffee bars.  We explored the lifestyle of local people and enjoyed the relaxed atmosphere.

 

Autor / Author: Last Minute thoughts about Croatia