Jest jednym z tych rozwiązań, z których coraz chętniej korzystają młodzi przedsiębiorcy oraz ci, którzy w bezpieczny sposób chcą rozwijać swą firmę. Leasing, bo o nim mowa, to bezpieczny sposób finansowania dla przedsiębiorców oraz alternatywa dla tradycyjnych kredytów. Na czym polega leasing?

Dlaczego takie finansowanie uchodzi za rozwiązanie bezpieczne? Leasing zyskał uznanie wśród tych przedsiębiorców, dla których głównym problemem związanym z prowadzeniem i rozwijaniem swej działalności stało się znalezienie środków finansowych na kolejne inwestycje. Nie każdy może sobie pozwolić na kredyt, nie każdy chce podejmować tak wielkie ryzyko. Wiadomo, że kredyt to zobowiązanie na wiele lat i spore ryzyko w chwili, gdy zaczyna się prowadzić własny biznes w niepewnych czasach.

Leasing pozwala na finansowanie nowych inwestycji w bezpieczniejszy sposób. w jaki? Bank lub firma leasingowa nie dają przedsiębiorcy pieniędzy, lecz kupują dla niego konkretny sprzęt: wyposażenie biura, nieruchomość lub samochód. Początkowo sprzęt ten jest własnością banku lub firmy leasingowej, a przedsiębiorca korzysta z niego na zasadzie dzierżawy. Nie musi spłacać kredytu, lecz za korzystanie ze sprzętu płaci firmie lub bankowy raty leasingowe, których ilość i wysokość określona jest w umowie, zwanej umową leasingową. Raty leasingowe spłacane są tak długo, jak zakłada umowa. Po spłaceniu ostatniej raty, sprzęt będący przedmiotem umowy leasingowej staje się własnością przedsiębiorcy. Jeśli natomiast osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nie da rady spłacać kolejnych rat, sprzęt ów przechodzi na własność banku lub firmy leasingowej. Ryzyko jest tu zatem znacznie mniejsze, niż w przypadku tradycyjnego kredytu, nic więc dziwnego że leasing staje się tym rozwiązaniem, z którego polscy przedsiębiorcy korzystają coraz chętniej.