Obecny sezon nie jest łaskawy dla Ruchu Chorzów, jednego z najbardziej utytułowanych klubów w polskiej Ekstraklasie. Przedostatnie miejsce w tabeli po sezonie zasadniczym i słaba gra na przełomie całego sezonu to nie jest coś, do czego przyzwyczaili nas Niebiescy. Chociaż ostatnie sezony w Ekstraklasie to dla Ruchu istna sinusoida (na przemian bardzo wysokie i bardzo niskie miejsca w lidze), w tym kibice mogą obawiać się, że czeka ich przynajmniej jeden kolejny sezon w I lidze. Pierwszy od 11 lat!

Najwięcej tytułów

Ruch Chorzów to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Dlaczego? Na swoim koncie ma 14 tytułów Mistrza Polski! Niestety ostatni z nich przypadł w udziale Niebieskim w 1989 roku. Później Chorzowianie musieli uznać wyższość innych zespołów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Pucharu Polski, po który Niebiescy sięgnęli po raz ostatni w 1996 roku. W XXI wieku nie zdobyli jeszcze żadnego trofeum, a ich największym sukcesem jest wicemistrzostwo kraju zdobyte w sezonie 2011/2012.

Najważniejsza jest tradycja

Ruch został założony w 1920 roku, co czyni go najstarszym klubem pochodzącym z Górnego Śląska, pierwszym klubem, który reprezentował ten region w PZPN oraz pierwszym zespołem z tego regionu, który walczył o mistrzostwo Polski. Zdobył je również jako pierwszy górnośląski klub, co bardzo często, zwłaszcza Górnikowi Zabrze, przypominają kibice Ruchu.

„Złote lata” w Ruchu – okres przedwojenny

Najlepszym okresem w historii Ruchu Chorzów były lata 1931-39, kiedy klub zdobył aż pięć tytułów Mistrza Polski! W 1931 roku Niebiescy mieli również możliwość rozegrania wszystkich spotkań w końcu na własnym stadionie, ponieważ pierwsze swoje mecze Ruch rozgrywał… na placu targowym. Największym ówczesnym rywalem Ruchu była Cracovia, która w początkowych latach swojego istnienia była prawdziwym hegemonem ligi. A później wygrywać zaczął Ruch.

Ruch kuźnią talentów

Ruch Chorzów może pochwalić się naprawdę imponującą liczbą piłkarzy, którzy powoływani byli na mecze reprezentacji Polski w czasie gry dla zespołu z Chorzowa. Do najbardziej znanych i współczesnych nazwisk należą, między innymi, Marcin Baszczyński, Filip Starzyński, Rafał Grzelak, Łukasz Madej, Arkadiusz Piech, Maciej Sadlok czy Artur Sobiech. W barwach Ruchu grali również tacy zawodnicy, jak Tomasz Kulawik czy… Antoni Piechniczek, słynny piłkarz i trener Reprezentacji Polski.

W obecnej kadrze Ruchu nie znajdziemy reprezentantów kraju, ale zawodników, którzy na swoim koncie mają już wiele występów w Ekstraklasie. To między innymi Łukasz Surma, Rafał Grodzicki czy Martin Konczkowski. Biorąc pod uwagę ich doświadczenie w lidze i liczbę klubów, w których przyszło im zagrać, mogą powiedzieć „łączy nas piłka” i obecnie Ruch Chorzów.

Barwy zgodne czy nie?

Barwami klubu z Chorzowa są kolory niebieski i biały, które nie zmieniły się od samego początku powstania klubu i przetrwały nawet okres PRL-u. Kolory miały nawiązywać do barw Górnego Śląska. Chociaż dzisiaj są to kolory niebieski i żółty, historycznie w miejsce koloru żółtego funkcjonował biały. Świadczą o tym nawet stroje reprezentacji Górnego Śląska, która również grała w biało-niebieskich stronach.

 

Ruch Chorzów w serwisie laczynaspasja.pl