Ozon jest gazem zbudowanym z trzech atomów tlenu. Odkrył go w XIX wieku Christian F. Schönbein. Jest jednym ze składników ziemskiej atmosfery. Aby powstał niezbędne jest promieniowanie nadfioletowe pod wpływem, którego następuje rozbicie składających się z dwóch cząsteczek atomu węgla na atomy pojedyncze. Kiedy cząsteczki te uderzają o siebie łączą się ze sobą tworząc ozon. Duże stężenie ozonu jest niebezpieczne dla wszystkich organizmów żywych. Ale w niewielkim związek ten działa zabójczo jedynie na pleśnie, grzyby, bakterie i wirusy. Likwiduje także przykre zapachy. Właściwości ozonu postanowiono więc wykorzystać do uzdatnia wody pitnej, do wspiera procesu leczenia wielu chorób, do oczyszczania powietrza w wnętrzach biurowych i mieszkalnych. Ozonowanie to obecnie także jeden z częściej wykonywanych zabiegów odgrzybiania klimatyzacji w samochodach.

Jak wydajny ozonator kupić?

W sztucznych warunkach ozon jest wytwarzany w urządzeniach nazywanych generatorami ozonu lub ozonatorami. Urządzenia te mają różną moc. Decyzja o tym, jakiej mocy urządzenie wybrać zależy od tego, czy będzie on używany w domu, czy w serwisie klimatyzacyjnym. W serwisie sprawdzą się urządzenia większej mocy, czyli takie, które w ciągu jednej godziny pracy są w stanie usunąć 600 miligramów zanieczyszczeń. Oczywiście urządzenie może mieć mniejszą wydajność, ale wtedy zajdzie konieczność wydłużenia czasu ozonowania. Ozonatory o małej wydajności zasilane są z gniazdka zapalniczki, te o dużej wydajności należy podłączać do gniazdka elektrycznego.

Zalety ozonowania

Mimo że ozon należy do gazów nietrwałych, ma wiele cennych właściwości. Przede wszystkim jego obecność w górnej warstwie ziemskiej atmosfery chroni organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Prowadząc przez wiele lat badania nad ozonem przekonano się, że już w niewielkim stężeniu wykazuje on bardzo silne właściwości odkażające. Ozon łączy się z grzybami, wirusami, bakteriami i pleśniami, pod jego wpływem giną one szybko i bardzo skutecznie. Po zabiegu ozonowania musi upłynąć kilka miesięcy, kiedy znów te chorobotwórcze mikroorganizmy znów opanują układ klimatyzacyjny w aucie.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonatory wytwarzają ozon w małym stężeniu, co oznacza, że zabieg ten jest całkowicie bezpieczny. Ozonowanie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia. Bezpieczne są także urządzenia, w które jest wyposażone nasze auto. Pamiętajmy jednak, aby ozonatora używać zgodnie z dołączoną do urządzenia instrukcją. Ozonowanie zawsze należy wykonywać przy zamkniętym samochodzie. Po jego zakończeniu samochód dokładnie wietrzymy (wystarczy na 5, 10 minut otworzyć wszystkie okna i drzwi), wyłączamy silnik i klimatyzację.

Ozonowanie to bardzo skuteczna metoda odgrzybiania klimatyzacji. Zabieg ten jest możliwy do wykonania dzięki ozonatorom – urządzeniom, które umożliwiają sztuczne wytworzenie ozonu. Ozonowanie jest bezpieczne, umożliwia skuteczne usunięcie pleśni, grzybów i alergenów z układu klimatyzacyjnego. Powietrze oczyszczone przez ozonator jest więc nieskazitelnie czyste.