Przygotowując wesele, każda para staje wcześniej czy później przed koniecznością wyboru kapeli, która zadba o oprawę muzyczną całego wydarzenia. Według powszechnie panującej opinii powodzenie imprezy zależy od dwóch głównych czynników, są  to dobra muzyka i przemyślane menu. Profesjonalny zespół weselny wprawi gości w dobry nastrój, zachęci do tańca i zabawy, rozweseli, a w odpowiednim momencie wykreuje romantyczną, nastrojową atmosferę. Grup muzycznych mamy w naszym kraju bez liku, od jedno i dwuosobowych, poprzez trzy- lub czteroosobowe, aż do dużych, nawet kilkunastoosobowych kapeli. Różnią się przede wszystkim rodzajem granej muzyki, wykorzystanych instrumentów, a także… ceną.

Kwestia finansowa

Wybór zespołu ślubnego determinowany jest w dużej mierze przez budżet młodej pary. Cena usługi uzależniona jest między innymi od liczebności zespołu – im więcej osób, tym wyższa cena.  Warto jednak podkreślić, że nie zawsze kilkunastoosobowy ensemble wart jest swojej stawki. W większości wypadków z zadania wspaniale wywiąże się trio lub kwartet grający na kilku podstawowych instrumentach. Na pewno natomiast nie ma co polecać jedno- czy dwuosobowych zespołów, gdyż w większości przypadków są to grupy słabo grające (są oczywiście od tej reguły wyjątki) i śpiewające niemal wyłącznie z playbacku. Poza liczebnością, na wysokość wynagrodzenia wpływa też rodzaj wykorzystanych instrumentów oraz czasu trwania usługi (zwykle jest to 12 godzin z możliwością przedłużenia za ustaloną wcześniej dopłatą). Podsumowując, w kwestii finansowej można poradzić tylko jedno jedno: kierujmy się rozsądkiem. Nie ma co przepłacać, więc niekoniecznie wybierajmy najdroższą dostępną kapelę, ale z drugiej strony, pamiętajmy, że organizacja wesela i tak pociąga za sobą spore nakłady finansowe. W tym kontekście wydatek rzędu 500 złotych więcej na wynajęcie zespołu nie zrobi większej różnicy, a idąca za tym jakość może być niebagatelna.

Doświadczenie sceniczne

Obycie sceniczne z pewnością zaprocentuje podczas wydarzenia. Zespół weselny nie tylko gra i śpiewa, ale powinien prowadzić z gośćmi rodzaj “dialogu”, a takiego poziomu nie da się osiągnąć tylko poprzez znajomość teorii, nawet najlepszą. Ważnym niuansem jest też harmonijna współpraca zespołu z wodzirejem . Razem są oni odpowiedzialni za budowanie nastroju, zachęcanie gości do tańca, zabawy, wspólnego biesiadowania i toastów. Członkowie zespołu powinni też wchodzić w interakcje z uczestnikami wydarzenia. Mile widziane jest chodzenie między stolikami, żonglowanie przyśpiewkami, a także współuczestnictwo w prowadzeniu weselnych gier i zabaw, przede wszystkim oczepin.

Repertuar

Podstawowym kryterium decydującym o wyborze zespołu weselnego, są gusta muzyczne młodej pary oraz upodobania weselnych gości. Ich dobre samopoczucie jest w końcu niezbędną i kluczową częścią składową idealnej imprezy. Tutaj trzeba mieć na uwadze przede wszystkim zróżnicowanie wiekowe powszechne na tego typu wydarzeniach, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie urozmaicony repertuar.

Dodatkowe wskazówki

Poszukiwania najlepiej rozpocząć w sieci. Najpierw warto zajrzeć do kilku dobrych internetowych poradników ślubnych w typie modnewesele.com ,które oferują mnóstwo pożytecznych wskazówek. Następnie możemy przystąpić do właściwego etapu. Najpierw przeglądnijmy witryny wytypowanych zespołów, przesłuchajmy ich nagrania, zapoznajmy się z opiniami klientów i dopiero jeżeli któraś grupa przejdzie pomyślnie ten test, przystąpmy do kolejnego – spotkania i ewentualnego podpisania umowy.