Zastosowanie sprytnych trików i funkcjonalnych rozwiązań pozwala urządzić małe mieszkanie tak, by było nam w nim wygodnie, a nawet, żeby wnętrza sprawiały wrażenie większych. Niezależnie od liczby domowników i pomieszczeń oraz naszego ulubionego stylu, sprzymierzeńcem będą jasne kolory. Kiedy marzy nam się mocna barwa, powinniśmy ograniczyć się do jednej ściany albo tylko dodatków w tym kolorze.

Urządzanie małego mieszkania jest dużym wyzwaniem, kiedy mamy dwa pokoje i dzieci. Gdy rodzeństwo musi dzielić ze sobą pokój, warto wybrać piętrowe łóżko, które zaoszczędzi miejsce, a dla jednej pociechy idealne będzie łóżko na antresoli. Także dla bezdzietnych, bez względu na to, czy mieszkają w kawalerce czy mają osobną sypialnię, wyzwaniem jest urządzenie niewielkiego wnętrza pokoju dziennego. Nie powinno znaleźć się w nim nic zbędnego, co zajmowałoby niepotrzebnie miejsce.

Wybierać meble należy kierując się ich głębokością – zarówno sofa, jak komody i półki powinny być wygodne i użyteczne, ale najmniejsze jak to możliwe. Przestrzeń do przechowywania w małym mieszkaniu wygospodarujemy w przedpokoju, świetnie sprawdzą się również szafy do zabudowy, które możemy zamówić na wymiar. Jak urządzić małe mieszkanie zależy też od układu pomieszczeń. Jeśli mamy możliwość chociaż częściowego wyburzenia ścian działowych, otwórzmy salon i kuchnię na przedpokój albo kuchnię na salon (w małym mieszkaniu pełniący zapewne kilka funkcji na raz). Wykorzystać można stoliki ze schowkami, skrzynie zamiast stołów i siedzisk, rozkładane meble i opuszczane blaty, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń, pozostawiając wnętrze wciąż niezagracone.