Trzeba mieć tę świadomość, że zwykłe, nawet regularne sprzątanie domu czy mieszkania nie zawsze usuwa z niego wszystko te zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na zdrowie czy samopoczucie. Usuwanie kurzu, roztoczy nie zawsze jest efektywne, bo nie zawsze widać gołym okiem rezultaty ich usuwania. W pomieszczeniach (nie tylko zresztą domowych, ale i w biurach, halach itd.) często na meblach albo po prostu w powietrzu gromadzą się drobnoustroje, bakterie i wirusy, które trudno usunąć. Mogą one mieć zgubny wpływ na zdrowie człowieka, szczególnie jeśli przebywa się z nimi na co dzień.

Aby zapewnić sobie i innym jak najlepsze warunki do przebywania, konieczne staje się takie usunięcie zanieczyszczeń, by zginęły one na stałe. Do takiej gruntownej dezynfekcji konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego urządzenia, jakim jest ozonator powietrza albo inaczej generator ozonu. Jest to specjalna maszyna, która w sposób dokładny pozbędzie się wszystkich szkodliwych drobnoustrojów, oczyści powietrze oraz usunie nieprzyjemne albo szkodliwe zapachy.

Ozonator powietrza w sztuczny sposób wytwarza ozon, czyli gaz o niezbędnych do oczyszczania właściwościach. W naturalnych warunkach ozon jest produktem działania promieni ultrafioletowych w stratosferze albo wyładowań koronowych. W tym artykule eksperci z KoronaOzon opisują jak działa ozonator powietrza.

Generator jest przeznaczony do produkcji ozonu z powietrza, które otacza urządzenie. Aby móc w pełni bezpiecznie użyć generatora ozonu, trzeba przeprowadzić podstawowe czynności: przygotować pomieszczenie, ustawić urządzenie w miejscu suchym i najlepiej na podwyższeniu oraz je uszczelnić. Najważniejszą kwestią jest opuszczenie pomieszczenia przez ludzi oraz wyniesienie zwierząt. Musi ono pozostać puste. Urządzenie na miejscu od razu wytworza ozon. Jego wytworzenie jest trudne, ponieważ odtwarza się je na podstawie tego, jak powstaje on w naturze. Wykorzystuje się do tego wyładowania koronowe, czyli wyładowania o charakterze tzw. niezupełnym. Ozonu nie da się przechowywać, ponieważ dość szybko przekształca się w 02, gubiąc jeden atom tlenu.

Działanie ozonatora powietrza polega na bardzo dokładnym oczyszczaniu powietrza i usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń: grzybów, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, a także przykrych zapachów, pochodzących z różnych źródeł. Mogą to być nieprzyjemne zapachy odzwierzęce albo dym papierosowy, którym przesiąknięte jest pomieszczenie. Świetnie sprawdza się po pożarach, kiedy w pomieszczeniach ciągle znajduje się zapach spalenizny albo po prostu w przypadku przypalenia czegoś w kuchni.