Lekarz nie powie Tobie o badaniach krwi

Są rzeczy, których lekarz nie powie Tobie o badaniach krwi. Nie mówią o dobrych nowinach, omawiają tylko nieprawidłowości. Powiedzą o zmianach od ostatniego badania i nic poza tym. Lekarz nie powie, że normy są inne dla kobiet i mężczyzn 5-6 mln krwinek, a panie od 4 do 5 mln. Różnicę powoduje to, że panie tracą krew podczas menstruacji.

 

Różnice, błędy i stres pacjentów

Wyniki mogą się różnić w zależności od wieku. Na przykład dzieci mają od 11 do 13 gramów na deciliter hemoglobiny. Panowie mają odpowiednio 13,5 do 17,5 gramów na decciliter, a panie od 12 do 15,5 gramów na deciliter. Pozytywne wyniki nie zawsze oznaczają dobre – czasem pozytywne oznacza problem z DNA lub wykrycie obecności wirusa HIV we krwi. Negatywny wynik prawie zawsze jest dobrą nowiną. Może oznaczać, że test nie wykrył żadnych zmian, żadnej infekcji, obecności np. znamion wirusowego zapalenia wątroby typ B lub C. Zdarza się, że pierwsze badanie krwi nie wykrywa HIV, a dopiero podczas drugiego badania odnajduje się ten wirus i informuje osobę badaną o chorobie. 1 test na 10 ma fałszywy wynik, dlatego zawsze powtarza się to badanie. Więcej: wyniki badań mogą być różne w różnych laboratoriach. Wynika to z różnorodności norm w różnych laboratoriach badających krew.

Czasami pacjent jest winny fałszywemu wynikowi, ponieważ na przykład jadł coś przed testem lub pił alkohol, a ta konsumpcja zafałszowała wynik badania krwi. Laboratorium nie ponosi winy, jedynie pacjent jest winny w takim przypadku. Może okazać się, że zdiagnozowano cukrzycę u całkowicie zdrowej osoby, która zjadła batonik lub dwa przed badaniem krwi. Czasami laboratoria przekazują wyniki innych osób, źle oznaczają próbki i są winne. Błędy jednak się zdarzają i nie można wymagać 100-procentowej bezbłędności od laboratorium. Czasami błędy pojawiają się z powodu stosowania przestarzałego sprzętu, odstępstw od procedur lub zmęczenia analityka medycznego. Żaden z tych czynników nie może jednak usprawiedliwić pomyłki. Pacjent i jego dobro są zawsze najważniejsze. Pacjenci mają prawo domagać się zadośćuczynienia za nieprawidłowy wynik badania analitycznego.