Każda osoba wybierająca się na spływ kajakowy musi zacząć przygotowania kilka dni, a nawet tygodnie wcześniej. Najpierw ważne jest ustalenie na jaki rodzaj spływu się zdecydujemy. Do wyboru mamy kilka opcji. Te najpopularniejsze to spływ kajakowy: jednodniowy, kilkudniowy, a nawet zagraniczny. Każdy z nich wymaga od nas innego przygotowania. Ważny jest również sam teren trasy.

Zaczynając przygotowania warto zacząć od kwestii bezpieczeństwa. Niezależnie od wszystkiego kamizelka asekuracyjna jest zawsze mile widziana. W niektórych wypadkach, głównie podczas ekstremalnych spływów przydatny jest kask. Podstawą jest także apteczka z podstawowym wyposażeniem. Telefon komórkowy jest również mile widziany – dzięki niemu możemy szybko wezwać pomoc. Dopiero potem możemy zacząć kompletować odzież. Tutaj głównie należy zwrócić uwagę na odzież, która szybko wyschnie na słońcu. Przed wodą chronimy się nie tylko w postaci rzeki, ale również deszczu. Tu zawsze przydatne są peleryny przeciwdeszczowe, które są niewielkie i lekkie. O wiele więcej gadżetów będziemy musieli ze sobą zabrać wybierając się na kilkudniowy spływ kajakowy. W tym przypadku będziemy musieli pomyśleć dodatkowo o noclegu. Zatem musimy zabrać ze sobą dodatkowo namiot, śpiwór, ciepłe ubrania do spania, a także pomocne gadżety.

Przy tym wszystkim nie zapominajmy o odpowiednim jedzeniu. Warto o tym dokładnie pomyśleć, ponieważ wszystko musimy umieścić na kajaku, który jest przecież mało stabilny i ciężko jest przewozić na nim rzeczy. Wszystko musi być zatem odpowiednio przemyślane.