Heroina to bardzo niebezpieczny narkotyk i do tego bardzo uzależniający. Nie trzeba chyba przekonywać, jak destrukcyjny ma wpływ na zdrowie człowieka. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o tym narkotyku?

1 Skąd się wzięła heroina?

Heroina to narkotyk z grupy opioidów. Inaczej mówi się na nią hera, kompot czy proszek. Co ciekawe, odkryto ją w 1874 roku zupełnie przypadkowo – podczas długiego gotowania morfiny z kwasem octowym. Dokonujący tego odkrycia chemik C.R Wright uznał heroinę za świetne antidotum na kaszel. W 1898 roku heroina została zarejestrowana jako lek. Co było dalej? Zaczęto heroinę produkować i rozprowadzać po całym świecie. Jednak wkrótce okazało się, że lek ten bardzo uzależnia. Zaczęto notować przypadku zażywania heroiny przez osoby, które wcale nie były chore. Wkrótce, po 13 latach od wprowadzenia na rynek, zaprzestano produkcji tego narkotyku. Jednak ludzie już zdążyli się zakochać w psychoaktywnych właściwościach heroiny. W Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych popularny zaczął być tzw. kompot. Dzisiaj narkotyk ten spotyka się bardzo często jako proszek.

2 Jak działa ten narkotyk?

Efekt działania heroiny pojawia się zaraz po wstrzyknięciu i trwa do ośmiu godzin. Objawem jest uczucie euforii, rozluźnienie i błogostan. Pojawia się ten senność. Innym objawem jest zwężenie źrenic i zmniejszenie bólu. Pojawia się również spowolnienie perystaltyki jelit i skurczenie zwieraczy, a także zwolnienie oddechu, obniżenie ciśnienia i temperatury organizmu. Osoba pod wpływem heroiny ma również osłabioną koncentrację. Występuje także zanik miesiączki.

3 Jak można podać heroinę?

Można ją podać dożylnie za pomocą zastrzyku. Jednak wcześniej należy zagotować lub podgrzać narkotyk. Można również wdychać opary heroiny podgrzanej na folii aluminiowej. Heroina może być także wciągnięta przez nos lub podana doustnie. Wdychanie oparów jest bardzo częstą drogą podawania heroiny. Daje to podobno silny efekt euforyczny.

4 Przedawkowanie

Heroinę można też oczywiście przedawkować, czyli jednorazowo podać zbyt dużą dawkę. Objawem przedawkowania są spowolnienie akcji serca, nierówny oddech, sine wargi i skóra oraz utrata przytomności. Może wystąpić również zgon będący skutkiem zatrzymania oddychania.

5 Uzależnienie od heroiny

Narkotyk ten uzależnia już po przyjęciu pierwszej dawki. Wraz z każdą kolejną dawką rośnie tolerancja na heroinę, czyli trzeba przyjmować coraz większe dawki aby dostrzec efekt. Najprzyjemniejszym efektem jest oczywiście euforia, ale wraz z przyjmowaniem heroiny osoba uzależniona przestaje odczuwać tę euforię. Wkrótce chory zaczyna przyjmować narkotyk nie po to, aby doznać euforii, ale aby nie doświadczyć zespołu abstynenckiego, do którego należą drżenie mięśni, bóle brzucha, dreszcze, nudności, bóle stawów i kości, nadmierne pocenie się, problemy ze snem oraz katar i łzawienie oczu.

 

Pomoc w opracowaniu: Zakmnięty Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Kobiet : www.terapiakobiet.pl